Skip to main content

TRAFFIC PATTERNS NEAR MUNICIPAL COURT ARE CHANGING  Learn more  

FACE COVERINGS ARE REQUIRED FOR ALL VISITORS TO THE MUNICIPAL COURT BUILDING  Learn more  

Home / About the Court / Employee Directory

Directory

 

Find a contact

Departments

COURT ADMINISTRATION
EMILY SHAW
Court Administrator
JOHN DAVENPORT
Deputy Court Administrator
KELLI DAVIS
Court Administration Secretary
MELINDA BROOKS
Grant & Special Project Manager
LYNN BRUNO
Human Resources Director
MYRIAH HISAM
Business Systems Analyst
TANICCA JACKSON
Director of Finance
CHERIE MOLLETTE
Finance Assistant
MIKE PIFHER
IT DIRECTOR
MORGAN SMITH
HR ASSISTANT
ASSIGNMENT OFFICE
DAWN WILSON
Assignment Commissioner
TRACEE BARNES
Assistant Supervisor, 12A
LAURA BLUST
Case Coordinator, 13C, 14C
JENNIFER DINIZ DE FARIA
Case Coordinator, 14B, 13B
BRADLEY EDWARDS
Case Coordinator, 15D, 13D
LINDA JOHNSON
Assignment Clerk
RICK MILNER
Assignment Clerk
MILENA MOORE
Case Coordinator, 12D, 14A
SANDRA SILVEY
Case Coordinator, 12C, 15B
SYDNEY SMITH
Assignment Clerk
LAUREN TIMMONS
Case Coordinator, 12B, 14D
DAVID ZARLINO
Case Coordinator, 13A, 15C
KELLI ALTING
Court Reporter
SUSAN BANGERT
Court Reporter
TAMRA HENRY
Court Reporter
DANELLE JACKSON
Court Reporter
MISTY KANOSKI
Court Reporter
MARISSA LARUE
Court Reporter
JANELLE LAYTON
Court Reporter
CINDY REEDY
Court Reporter
CHERIE RUSSELL
Court Reporter
CAROLYN SCALES
Court Reporter
JOSEFA SOTO
Court Reporter
LAUREN TERRELL
Court Reporter
COURT SERVICES
COURT APPOINTED COUNSEL
RACHEL CLARK
Court Services Manager
DEAN CHAPPELLE
Court Services Officer
JESSICA KARRASCH
Court Services Supervisor
AMBER KNAPP
Court Services Officer
CASSIE MARTIN
Court Support Bailiff
LISA MONTGOMERY
Court Support Bailiff
MALLORY NICODEMUS
Court Support Bailiff
ENVIRONMENTAL
KYLE KIRKER
Chief Environmental Specialist
CRAIG REES
Environmental Specialist
ADRIANA FONSECA
Lead Interpreter
CHARLES GOODBURN
Spanish Interpreter
FADUMO SIDOW
Somali Interpreter
MARY ELLEN CAIN
Bailiff - Courtroom 14A
KELLIE CARSON
Bailiff - Courtroom 15B
CHRISTINE CEARFOSS
Bailiff - Courtroom 12A
TERESA DAUGHERTY
Bailiff - Courtroom 14B
CARLA DAWKINS
Bailiff - Courtroom 13B
AMY FRANK
Bailiff - Courtroom 14C
JESSICA GARDNER
Bailiff - Courtroom 12B
MARQUISE LOVEJOY
Bailiff - Courtroom 15C
VANESSA PERKINS
Bailiff - Courtroom 12C
VALARIE ROUCHION
Bailiff - Courtroom 15D
JOYE SAUNDERS
Bailiff - Courtroom 14D
ASHLEY SCHMIDT
Bailiff - Courtroom 13C
JUDY SCHNEIDER
Bailiff - Courtroom 13A
SARAH SCHREGARDUS
Bailiff - Courtroom 13D
PENNY TOLBER
Bailiff - Courtroom 12D
TED BARROWS
Administrative & Presiding Judge, MAVS Docket - Courtroom 12B
JESSICA G. D'VARGA
Judge - Courtroom 13D
CYNTHIA L. EBNER
Judge - Courtroom 13A
JAMES E. GREEN
Judge - Courtroom 15D
MARK A. HUMMER
Judge - Courtroom 14B
MICHAEL J. KING
Courtroom 14A
STEPHANIE MINGO
Environmental Judge - Courtroom 15B
CINDI MOREHART
Judge, LINC Docket - Courtroom 12D
JAMES P. O'GRADY
Judge - Courtroom 14C
EILEEN Y. PALEY
Judge - Courtroom 15C
ANDREA C. PEEPLES
Judge - Courtroom 14D
GINA R. RUSSO
Judge - Courtroom 12C
JARROD SKINNER
Judge - Courtroom 13B
JODI L. THOMAS
Judge, h.a.r.t. & CATCH Dockets - Courtroom 13C
DAVID TYACK
Judge, Recovery Court Docket - Courtroom 12A
MANDY CAIN-MCFARLAND
Administrative Assistant 15A/B
LAURA CAMARA
Secretary 15C/D
LYRA COLEY
Secretary 14C/D
TIFFANY LAWSON
Secretary 12C/D
KENETRA LEWIS
Secretary 12A/B
KARRA MOWRY
Secretary 13C/D
COLLEEN NYE
Secretary 14A/B
ROBERT CONDON
Jury Commissioner
CARMEN D'IPPOLITO
Deputy Jury Commissioner
MIGUELINA FARIS
Bailiff - Courtroom 11C
LYNDSEY GELHAUS
Bailiff - Courtroom 10B
SHANNON HOPKINS
Bailiff - Courtroom 11A
KATHY JANOSKI
Bailiff - Courtroom 11D
JOSHUA MOSS
Bailiff - Courtroom 11B
DANIELLE SPARKS
Administrative Magistrate - Courtroom 11B
GENE EDWARDS
Magistrate - Courtroom 10A & Director of Legal Research
BEN HOELZEL
Environmental Magistrate - Courtroom 15A
DAVID S. JUMP
Magistrate - Courtroom 11C
KIRK LINDSEY
Magistrate - Courtroom 10B
ANTONIO PAAT
Magistrate - Courtroom 11D
DENISE WADDY
Magistrate - Courtroom 11A
LORI BANFIELD
Secretary 11C/D
PAULA GRUBER
Secretary 10A/B
KARMENE REED
Secretary 11A/B
PRETRIAL AND PROBATION SERVICES RECEPTION
MOLLY GAUNTNER
Chief Probation Officer
LUCIANNE SAUER
Training & Development Project Manager
COMMUNITY SERVICE
NON REPORTING COMMUNITY SANCTIONS (NRCS)
PROVIDED NO CONVICTIONS (PNC)
RESTITUTION
CATHERINE ALLEN
Community Sanctions Officer
SHANNON HANDLEY
Community Sanctions Officer
MARCELLA LOPEZ
Community Sanctions Officer
STEVE RAY
Community Sanctions Officer
LEIGH ANNE WARD
Community Service Coordinator
SAMANTHA HUMPHREY
Community Service Specialist
SARAH KEBE
Assistant Supervisor, Probation Officer
KIM ARNET-SHIFLETT
Probation Officer
MARTIN CANTERA
Probation Officer
JAMES DILLON
Probation Officer
MISTY JONES
Probation Officer
GABE MAKEEVER
Probation Officer
JAMAL MOXLEY
Probation Officer SERT
JULIAN NAPOLITANO
Probation Officer
ANDREW REARDON
Probation Officer, SERT
ANDREW SZTEITER
Probation Officer
JERMAINE TATE
PROBATION OFFICER
DARBY TOTTEN
Probation Officer
CRYSTAL VANARSDALE
Probation Officer, CAPIT Caseload
ADAM WATKINS
Probation Officer
JASON YOUNG
Probation Officer
ELECTRONIC MONITORING/HOME CONFINEMENT
MICHAEL CAPUANO
Assistant Supervisor, Probation Officer
SCOTT SEMANISIN
Assistant Supervisor, Probation Officer
MIRANDA PERRY
Assistant Supervisor, Probation Officer
PHILLIP STIGGER
Assistant Supervisor, Probation Officer
CATHY DEVILBISS
Probation Officer
TARA HUNTER
Probation Officer, Opiate/Substance Use Response
LAURA PARSONS
Probation Officer
JANELL WIMBLEY
Probation Officer
KIM FOWLER
Assistant Supervisor, Probation Officer, Re-Entry Services Coordinator
CYNTHIA HUDSON
Probation Officer, Sex Offender Caseload, Tri-C Caseload
LOREN MAGAW
Probation Officer, Tri-C Caseload
CAROLINE SMITH
Probation Officer
MEGAN WILLIAMS
Probation Officer
NATHALIE FAIETA
Probation Officer
KATIE KATONA
Probation Officer
MAUREEN MCGUFF
Probation Officer
VICKI MCLAUGLIN
Probation Officer
MEKA MCCULLOUGH
Assistant Supervisor, Probation Officer
DIANA TOTH
Assistant Supervisor, Probation Officer
FAITH CATCHINGS
Probation Officer
CIERRA COLEMAN
Probation Officer
BRANDON DUPUIS
Probation Officer, Mental Health/Developmental Disabilities and Tri- C Caseloads
SARA GREENO
Probation Officer
JAYNE HEAD
Probation Officer
D’NISHA JUDSON
Assistant Supervisor, Probation Officer
ANTOINETTE LEIGH
Probation Officer
CICELY MURPHY
Probation Officer
MARKUS BRYANT
Probation Officer, Pretrial Services
ZEB DOUGHTY
Probation Officer, Pretrial Services
ERIN DUNING
Probation Officer, Pretrial Services
NICK HERZOG
Probation Officer, Pretrial Services
ERIC MARTZ
Probation Officer, Pretrial Services
BRANDON MULARSKI
Probation Officer, Pretrial Services
LEAH WILLIAMS
Probation Officer, Pretrial Services
RYAN BAILEY
Peer Support Specialist
SABRINA BAUDUY-WHITING
MARCH Case Manager/Navigator
CANDI DOBBINS
Special Programs Coordinator
BRIDGET MURPHY
MARCH Community Case Manager
RONALD MURRAY
MARCH Program Manager
JENNYFFER BUSHELMAN
Probation Officer
RYAN TOPPING
Assistant Supervisor, Probation Officer, H.A.R.T Specialized Docket, Courtesy Supervision Officer
VICKI ANDERSON
Human Trafficking Specialist, Probation Officer
ANGELO BELLI
Recovery Court Specialized Docket, Probation Officer
LISA CARLSON
MAVS Specialized Docket, Probation Officer
K. HANNAH CORNELIUS
Probation Officer, Mental Health Specialist
ANNA SCHMIDT
Probation Officer
JAYMEE TOMASSO
Probation Officer, h.a.r.t. Specialized Docket
ROGER WILLIAMSON
Probation Officer, Emerging Adult Caseload
AMY WITCHEY
LINC Specialized Docket, Probation Officer
AUBREY WYNN
Mental Health Specialist, Probation Officer
ANNETTE BUSCH
Intensive Supervision, Specialized Dockets and Programs Supervisor
LAURA COLWELL
Environmental, Moderate Supervision, & Spanish Speaking Supervisor
PAIGE DAVIS
Office Manager and Support Staff Supervisor
MICHAEL GRAVES
Moderate & Group Supervision Supervisor
AMANDA GRIFFITH
Assessment Specialists and Special Programs Unit Supervisor, Community Resource Specialist
ADELE LIFER
PAVED Victim Assistant Supervisor
CHRISTINE SEYMOUR
Community Sanctions Unit (Community Service, NRCS, PNC, Restitution) Supervisor
TAD THOMAS
Electronic Monitoring, Intensive Supervision, & Strategic Enforcement Response Team Supervisor
RICK TUDOR
Pretrial Services and Work Release Program Supervisor
SUPPORT UNIT
BRITTANI MOORE
Administrative Support Assistant Supervisor
MEGAN FARR
Administrative Support Officer
TAMIYA LAMARR
Administrative Support Officer
DIANE LEWIS
Administrative Support Officer
LETICIA MARTINEZ
Administrative Support Officer
LAUREN MATHEWS
Administrative Support Officer
JAIME MONTAGUE
Administrative Support Officer
THOMAS MORONE
Administrative Support Officer
SHIRLEY STARKLOFF
Administrative Support Officer
GAILYN WHIPPLE
Administrative Support Officer
STEVEN DOWNING
Assistant Supervisor, Probation Officer
CYNTHIA FOWLER
Probation Officer
COMMAND CENTER
DANNY B. WHITTIER
Chief Bailiff/Director of Court Security
ANETIA STANSBURY
Security and Service Bailiff Department Supervisor
JASON WAMPLER
Security Supervisor
MIKE ALLEN
Security Officer
STEVE ARMS
Security Officer
KEITH CLAWSON
Security Officer
ANDRE CRAIG
Security Officer
SCOTT DINGESS
Security Operation Center Supervisor
ROSEALIA DOCKERY
Security Officer
MARK DRAKE
Security Officer
MARK ELY
Security Officer
MICHAEL GILLIS
Security Officer
CHARLES MILLER
Security Officer
FRED MONROE
Security Officer
KRISHEA OSBORNE
Security Officer
STEVE PARTON
Security Officer
MARCUS PAUGH
Security Officer
DOUG PETTY
Security Officer
DAVE STEVENS
Security Officer
BARRY TAYLOR
Security Officer
JASON TAYLOR
Security Officer
HARRY VANFOSSAN
Security Officer
BRENDA WALKER
Security Officer
GUADALUPE ZAMORA
Security Officer
Visit the Self Help Resource Center
SERVICE BAILIFF
DANNY B. WHITTIER
Chief Bailiff/Director of Court Security
LESTER YOST
Deputy Chief Service Bailiff
VICKIE COLLINS
Service Bailiff Secretary
DAVID ARRIAGA
Service Bailiff
LEO BISCUSO
Service Bailiff
TERRENCE DUNN
Service Bailiff
ROBERT KNODE
Service Bailiff
ANTHONY LAROSA
Service Bailiff
JAMES MOORE
Service Bailiff
MARC PRICE
Service Bailiff
JEFF SMITH
Service Bailiff
ROMMEY STEPNEY
Service Bailiff
MICHAEL TAYLOR
Service Bailiff
DISPUTE RESOLUTION/MEDIATION
ALEX SANCHEZ
Manager
DAHRIA BEAVER
MEDIATION COORDINATOR
LARRIETTA CARTWRIGHT
Administrative Assistant
GWEN FLEET
Administrative Assistant
PAM MCDONALD
Administrative Assistant
KAREN WHITE
Administrative Assistant
KRYSTAL MARTIN
Specialized Docket Manager
CHRIS BOYD
Assistant Supervisor
SAMANTHA BARBAREK
MAVS Coordinator I
MALLORIE DAVIS
h.a.r.t. Coordinator II
GWEN ENGLAND
CATCH Program Leader
ROBERT FRAZIER JR.
MAVS Coordinator II
SHAUNA HARRISON
CATCH Coordinator III
JILL HILLMAN
h.a.r.t. Coordinator I
KYLE KECKLEY
LINC Coordinator III
CAROLINE MOORE
CATCH Coordinator II
DAN SPATHOLT
Recovery Court Coordinator II
AMY TATE
LINC Coordinator II
BROOKE WHITECOTTON
h.a.r.t Coordinator II



Need more assistance? Contact Us! 


  Contact Form